اردوی دانشجویان جدیدالورود مراکز آموزش علمی کاربردی استان فارس برگزار شد

۱۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۰ کد : ۴۶۶۱۹ اخبار
تعداد بازدید:۲۹۲
اردوی دانشجویان جدیدالورود مراکز آموزش علمی کاربردی استان فارس برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علمی کاربردی استان فارس ، اردوی دانشجویان جدیدالورود مراکز آموزش علمی کاربردی استان فارس با حضور دکتر سید احمد رضا پیش بین ؛ معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی و احمد دارابی ؛ مدیر کل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ، دکتر حبیب دانش منش ؛ رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان فارس ، روسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان و دانشجویان جدیدالورود به دانشگاه روز سه شنبه مورخ 16 مهرماه سال جاری در  محل مجتمع طلائیه نیروی انتظامی استان فارس برگزار شد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان فارس در ابتدای این مراسم ضمن اشاره به ماموریت و رسالت نظام آموزش مهارتی دانشگاه عنوان کرد:  دانشگاه جامع علمی کاربردی به دلیل ماموریت خود فضای کار متفاوتی دارد و اکثر مراکز دانشگاهی این دانشگاه در کنار صنعت یا خدمت قرار گرفته و این یک پتانسیل بسیار بزرگی است .

دکتر حبیب دانش منش گفت: شکل گیری این دانشگاه متناسب با نیاز جامعه بوده و بسیار ارزشمند است.

وی افزود : علاقه مند هستیم افرادی نوآور و کارآفرین را تربیت کنیم، افرادی که دغدغه‌ شغل نداشته باشند.

وی ادامه داد: در ۲ سال اخیر دانشگاه جامع علمی کاربردی تلاش کرده است مراکز نوآوری را تشکیل دهد و ایده های دانشجویان را رشد دهد و به یک کسب و کار تبدیل کند.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی فارس گفت:۱۰ مرکز نوآوری در فارس راه اندازی کردیم و رویدادهای نوآوری و کار آفرینی را برگزار می کنیم، این مراکز دانشجویان را به سمت ایجاد کسب و کار هدایت می کنند.

دکتر دانش منش افزود: در اردیبهشت سال 98 مجتمع کار آفرینی و نوآوری دانشگاه  علمی کاربردی استان فارس نیز افتتاح شد  و فرصتی  فراهم شد تا   ایده ها و طرح های جدید دانشجویان و دانش آموختگان به سمت کسب و کار هدایت شوند.

وی با اشاره به فعالیت مجتمع کار آفرینی و نوآوری و شتاب دهنده ( کار نو ) در دانشگاه علمی کاربردی فارس گفت: تیمی از ایده هایی که در مرکز کارنو پذیرش شده اند ایده پرداز آنها خانم ها هستند .

وی اضافه کرد: دانشجویان باید از فرصت دانشگاه نهایت استفاده را کنند تا چیزی را یاد بگیرند و بیشتر از کسب نمره به دنبال یادگیری یک مهارت باشند؛دانشجویان باید مطالبه گر بوده و از وجود استادان بهره لازم را ببرند .

رئیس دانشگاه علمی کاربردی فارس گفت: تاکید دانشگاه جامع علمی کاربردی روی کاربینی و کارورزی است و دانشجویان باید مطالبه گر این موارد باشند.

دکتر حبیب دانش منش افزود: یکی از نقاط قوت استان بحث گردشگری است اما زیاد در این زمینه فعال نبوده ایم که تلاش می کنیم این ضعف جبران شود.

 در ادامه این مراسم  دکتر سید احمدرضا پیش بین؛ معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان کرد: اساس و پایه دانشگاه جامع علمی کاربردی بر مهارت شکل گرفته و طبق این رویکرد باید دو سوم فعالیت دانشجویان به صورت عملی باشد.

وی با بیان اینکه توسعه دوره‌های کاردانی یکی از مباحثی است که در دانشگاه جامع علمی کاربردی در دستور کار قرار دارد، افزود: موضوع اشتغال واقعیتی است که باید به آن توجه شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با اشاره به اینکه در محیط های عملی با مدرسان باتجربه‌ای مواجه هستیم که از جمله آنها  مدرسان  مراکز آموزش علمی کاربردی فارس است، گفت: مطالبه گری از خصوصیاتی است که باید در دانشجویان ما وجود داشته باشد و ما این مطالبه گری را ارج می‌نهیم.

به گفته معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی ، شاید در گذشته عده‌ای پس از سال‌ها کار و فعالیت برای کسب مدرک، وارد این دانشگاه می‌شدند اما امروز مشاهده می‌شود که جوانان فرهیخته دانشگاه جامع علمی کاربردی را انتخاب کردند و به دنبال کشف استعداد خود هستند.

دکتر پیش بین خاطرنشان کرد: امسال نخستین سالی که از نظام جدید آموزش و پرورش دانشجو پذیرفتیم و امیدواریم شرایط کیفیت متناسب با علایق مخاطبان فراهم شده و بتوانیم پاسخگوی خواسته های آنان باشیم.

دکتر سید احمد رضا پیش بین از راه‌اندازی مراکز بین‌المللی در تعدادی از رشته‌های این دانشگاه خبر داد و گفت: بین‌المللی شدن رشته‌های این دانشگاه یکی از مسائلی است که در دستور کار قرار گرفته و اگرچه در حال حاضر۵۰۰ دانشجوی بین‌المللی داریم اما تا پایان امسال مراکز بین‌الملل ایجاد خواهیم کرد.

او با بیان اینکه مدارک رشته‌های مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربری در کشورهای اروپایی به راحتی پذیرفته می‌شود، گفت: البته ترجیح ما این است دانشجویان در کشور مشغول به کار شوند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به حمایت این دانشگاه از مراکز دانش بنیان، عنوان کرد: اگر دستگاه‌های دولتی بخواهند فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا را جذب کنند ما به اندازه ۵۰ سال آینده دکتر بیکار داریم، لذا دانشجویان نباید به دنبال شغل دولتی باشند بلکه باید به سمت فعالیت‌های جدید به خصوص فعالیت‌های نوپا هدایت شوند.

 دکتر پیش بین با تاکید با اینکه دانشجویان تلاش کنند جریان ایده به عمل و تجاری سازی را شکل دهند، افزود: در یک مقطعی دانشگاه‌ها محل آموزش بودند و زمانی هم در کنار آموزش پژوهش انجام می‌دادند اما امروز دانشگاه‌ها علاوه بر آموزش و پژوهش بحث کارآفرینی را دنبال می‌کنند.

دکتر پیش بین تأکید کرد باید در هر مرکز آموزش علمی کاربردی کانون فرهنگی متناسب با شرایط مرکز راه اندازی شود و  زمینه فراهم شود تا دانشجویان در انجمن های علمی حضور فعال داشته باشند

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی  ادامه داد: در دانشگاه جامع علمی کاربردی ۱۰ هزار صندلی برای رشته تربیت بدنی ایجاد کردیم اما هنوز خلاء در این زمینه وجود دارد و باید در هر استان یک مرکز تربیت بدنی داشته باشیم که آمادگی داریم این ظرفیت در فارس ایجاد شود.
 

دکتر پیش بین  در سخنان خود با اشاره به میزبانی دانشگاه علمی کاربردی استان فارس به جهت برگزاری  هفتمن  جشنواره درون دانشگاهی حرکت دانشگاه جامع علمی کاربردی طی ماههای آینده، گفت: این جشنواره حاصل ایده‌های انجمن‌های علمی دانشگاه جامع علمی کاربردی است و از دانشجویان خواست در مراکز دانشگاهی حضور فعال داشته باشند و در فعالیت های دانشگاه مشارکت کنند .

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در هر مرکز دانشگاه جامع علمی کاربردی باید کانون های فرهنگی تشکیل شود و ما از این کانون ها حمایت می کنیم.

وی در بخش  دیگری از سخنان خود گفت: از امسال از روسای تمام مراکز خواستیم کلاس‌ها را در طول هفته توزیع کنند در سال گذشته 30 تا 40 درصد کلاس‌ها آخر هفته بود و بر این باوریم باید در طول هفته کلاس ها برقرار تا  دانشگاه زنده باشد.

 دکتر پیش بین بیان کرد: انجمن های علمی و نشریه دانشجویی مورد حمایت قرار می گیرد و در این راستا نیز  ایجاد انجمن های ورزشی در برنامه است، در حال حاضر از 500 مرکز در 130 مرکز انجمن ورزشی فعال داریم که باید در سایر مراکز نیز ایجاد شود.

در پایان مراسم نیز کارشناس مسئول خدمات آموزشی و رئیس اداره حمایت از فعالیت های پژوهشی و فناوری دانشگاه علمی کاربردی استان فارس و معاون گروه معارف اسلامی منطقه 7 دانشگاه نیز به بیان توضحیاتی در خصوص حوزه مربوطه پرداختند.

 

 

 

کلید واژه ها: اردوی دانشجویان جدید الورود


( ۳ )

نظر شما :